Jesień nazywana jest najbardziej depresyjną porą roku. O ile dopisuje pogoda, sprawiając że świat przybiera złote barwy – da się ją jeszcze wytrzymać, o tyle gdy za oknem deszcz, nie trudno o złe samopoczucie psychiczne. Dnie bywają coraz krótsze, a wieczory sprawiają że nic nam się nie chce. Jak sobie z tym poradzić?

Co to jest chandra?

Chandra, jak podaje Wikipedia, jest to „stan przygnębienia, złe samopoczucie, niskie poczucie wartości, apatia, poczucie beznadziejności”. Nic więc dziwnego iż łączona jest ona z jesienią – porą roku w której kończy się lato. Kolorowe liście i słońce tylko przez chwilę potrafią opromienić dzień, gdyż godzin słonecznych jest coraz mniej. Wczesne wychodzenie do pracy czy szkoły i popołudniowe powroty sprawiają, że nie ma kiedy skorzystać z dnia, a wieczory dłużą się niemiłosiernie. Szczególnie te samotne. Senność, smutek, brak zapału do pracy i problemu z koncentracją to skutek takiego stanu rzeczy. Częste zaszywanie się w domu przed laptopem z ulubionym serialem, wbrew pozorom nie poprawi nastroju. Choć jesienna chandra to powszechny efekt i nie stanowi niczego dziwnego, należy ją zwalczać, by nie przerodziła się w stały stan prowadzący do depresji.

Sposoby na jesienne przygnębienie

Pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się na myśl przeciwdziałaniu smutkowi jest czekolada! Wiele osób w ramach walki ze smutkiem korzysta z „uzdrawiających” właściwości tej słodkości. Czekolada oczywiście poprawia nastrój i koncentrację oraz posiada składniki potrzebne do produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. 

Nie jest jednak tajemnicą, że jak każdy kaloryczny deser – spożywana w nadmiernych ilościach powoduje tycie. Oczywiście raz na jakiś czas można spróbować „terapii” czekoladowej, jednak na dłuższą metę można doświadczyć więcej skutków ubocznych 😉
Pozostawiając tematy słodkości i seriali, na chandrę proponujemy:
– przede wszystkim: towarzystwo! Mile spędzony czas z przyjaciółmi pozwoli zatracić się w czasie. Wspólne wyjście do kina czy na imprezę na pewno poprawi nastrój.
Dłuższe wieczory sprawią, że będziesz mieć więcej czasu na relaks. Domowe SPA bądź umówienie się w profesjonalnym gabinecie nie tylko polepszy humor ale także sprawi że poczujesz się znacznie młodziej i piękniej 😉 Ponadto jeśli masz prawdziwą pasję i zdarzało Ci się poświęcać jej coraz mniej uwagi, pora wrócić do tego co kochasz! Rysowanie, taniec, a może granie na instrumencie? To na pewno sprawi, że znów się uśmiechniesz.
Co więcej, więcej godzin księżycowych sprzyja lepszemu snowi, więc najwyższy czas w pełni wypocząć – byle z umiarem.
Ostatnim i rekomendowanym przez nas sposobem na zwalczanie chandry jest aktywność fizyczna!

Aktywność fizyczna jako sposób na chandrę

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że skakanie na trampolinie przynosi radość zarówno dzieciom jak i dorosłym. I to bez względu  na porę roku. Prosty więc wniosek – aby przygnębienie nie przejęło nad nami kontroli – trzeba skakać na trampolinie!
Zapraszamy zatem do Parku Trampolin JUMP MANIA, gdzie oprócz świetnej zabawy w strefie rekreacyjnej i profesjonalnej, możesz wziąć udział w naszych  #challengejumpmania, gdzie do wygrania są wejściówki. A może tak Ci się spodoba, że zapiszesz się do naszej Akademii?
Wbrew pozorom JUMP MANIA oferuje nie tylko atrakcje dla dzieci w Nowym Sączu. Dorośli także skorzystać mogą z naszych usług – czy to walcząc z chandrą czy po prostu w ramach wolnego czasu i chęci wspaniałej rozrywki.
A jeśli nie lubisz skakać na trampolinie (w co trudno byłoby nam uwierzyć) lub nie możesz, zachęcamy do uprawiania innej aktywności fizycznej, która na pewno nie pozwoli wpaść Ci w depresję.

 

Zapraszamy!
ul. Zielona 27
33-300 Nowy Sącz
500 29 27 27
kontakt@jumpmania.pl