Już 150 lat PZG szerzy sportową tradycję, zrzeszając polskich zawodników, trenerów i działaczy polskiej gimnastyki. Jest to organizacja no-profit zarządzającą dyscyplinami gimnastycznymi na terenie Polski, członkowie Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG), Europejskiej Unii Gimnastycznej (UEG) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl).
Czym jest Polski Związek Gimnastyczny?
PZG to organizacja składająca się z trzech sekcji: ds. gimnastyki artystycznej, ds. gimnastyki sportowej kobiet, ds. oraz gimnastyki sportowej mężczyzn. Ponadto dyscypliny należące do struktury Polskiego Związku Gimnastycznego to: skoki na trampolinie, akrobatyka sportowa, a także od 9 kwietnia 2016 – balet z różdżką. W skład PZG wchodzą związki okręgowe: Małopolski, Katowicki, Dolnośląski, Warszawsko-Mazowiecki, Kujawsko-Pomorski, Wielkopolski, Pomorski i Zachodniopomorski.
Dyscypliny PZG
Gimnastyka Sportowa Kobiet – pierwszy raz na Igrzyskach Olimpijskich kobiety wystąpiły w gimnastyce w 1928 roku w Amsterdamie. Konkurencje odbywają się na czterech przyrządach gimnastycznych, takich jak: stół gimnastyczny (skok), poręcze asymetryczne, równoważnia, plansza ćwiczeń wolnych o wymiarze 12 x 12 m.
Gimnastyka Sportowa Mężczyzn – występy prezentowane są na przyrządach takich jak koń z łękami o wysokości 115 cm, ruchome kółka, skok przez stół gimnastyczny, poręcze symetryczne, drążek oraz plansza ćwiczeń wolnych. Już od starożytnych czasów gimnastyka miała na celu nie tylko poprawę kultury ciała. Dążąc do równowagi między ciałem i duchem, powstała gimnastyka, łącząca w sobie sport i sztukę.
Gimnastyka Artystyczna – jest do dyscyplina łącząca w sobie gimnastykę oraz taniec. Oferuje ona fantastyczne, ekspresyjne widowisko. Gimnastyka Artystyczna w 1984 roku weszła do programu letnich igrzysk olimpijskich z konkurencją wieloboju indywidualnego, natomiast jako konkurencja grupowa została włączona do programu IO w 1996 roku.
Skoki na trampolinie – W 1936 r w garażu Georga Nissena powstała pierwsza trampolina. To właśnie ten człowiek stał się prekursorem skoków na trampolinie jako dyscypliny sportowej. Pierwszą konkurencją rozegraną na 1. Mistrzostwa Świata w tej kategorii były skoki indywidualne na trampolinie i ścieżce.
Akrobatyka Sportowa – O popularyzację tej dyscypliny już na początku XX wieku zabiegał m.in. Jan Rutkowski. To dzięki niemu rozwinęła się ona nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Niewiele dyscyplin sportowych w Polsce posiada tak bogaty dorobek medalowy jak właśnie akrobatyka sportowa. Nasi reprezentanci brali udział w każdych Mistrzostwach: Świata, Europy oraz w zawodach o Puchar Świata, sięgając po najcenniejsze trofea. Trudno się także dziwić, iż do dziś w komisjach sportowych i organizacyjnych Polska ma swoich przedstawicieli. Bez wahania można stwierdzić iż Akrobatyka Sportowa to polska dyscyplina.
Balet z różdżką – stworzony w 2014 roku przez Marka Łukaszewicza jako odmienna forma gimnastyki artystycznej. Dyscyplina ta została włączona w struktury Polskiego Związku Gimnastycznego i nie jest dyscypliną olimpijską.
Licencjonowany trener PZG w JUMP MANII
Nie tylko sportowcy czy kluby, ale także trenerzy i sędziowie otrzymują licencje Polskiego Związku Gimnastycznego. Po złożeniu właściwych dokumentów, mając odpowiednie doświadczenie i kursy, możliwe jest otrzymanie licencji.
Jeden z naszych trenerów w Parku Trampolin JUMP MANIA, Patrick Sokołowski niedawno otrzymał taką licencję instruktora akrobatyki i oficjalnie jestem trenerem Polskiego Związku Gimnastycznego. Co więcej- jest to jedyna osoba w Nowym Sączu z takimi uprawnieniami.
Zapraszamy na zorganizowane zajęcia pod okiem profesjonalnej kadry! Park trampolin to nie tylko dobra zabawa, ale także sport i działająca przy JUMP MANII – Akademia!
Rozkład zajęć i wszelkie informacje – na naszej stronie internetowej.
Zapraszamy!
JUMPMANIA Park Trampolin – Akrobatyka |ul. Zielona 27, 33-300 Nowy Sącz |tel. 500 29 27 27 |kontakt@jumpmania.pl
Zostaw komentarz