Nie ulega wątpliwości fakt, że skakanie na trampolinie daje dużą frajdę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Czy przyjemne chwile zabaw w powietrzu mogą skutkować niebezpieczeństwem? Jakie są skutki nieumiejętnego skakania na trampolinach?

Zalety i wady skakania na trampolinie

Park trampolin to fantastyczne miejsce gdzie oprócz zabawy możesz dać upust swoim emocjom, rozładować napięcie i cieszyć się dziecięcą rozrywką. Biorąc skakanie w kategorii aktywności fizycznej, chcielibyśmy przedstawić Wam pozytywne i negatywne skutki tego sportu w amatorskiej formie. Warto jednak nadmienić, iż stosując się do zasad bezpieczeństwa i umiejętnego korzystania z trampolin, wszystkie negatywne wpływy można ograniczyć do minimum.
W jednym z artykułów pisaliśmy o tym, jaką aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie. Jak każdy ze sportów, skakanie na trampolinie ma mnóstwo zalet, ale także obciążone jest ryzykiem kontuzji. Zacznijmy od zalet, nie tylko tych cielesnych 🙂

  • poprawia kondycję i wydajność organizmu
  • redukuje spalanie tkanki tłuszczowej, co powoduje zmniejszenie obwodów i modelację sylwetki
  • usprawnia krążenie limfy w organizmie, co zdecydowanie poprawia przemianę materii
  • pobudza do działania wiele mięśni – wzmacniając je
  • wspomaga koordynację ruchową w obszarze równowagi
  • poprawia pracę mózgu
  • wpływa pozytywnie na samopoczucie – wydzielanie endorfin
  • redukuje napięcie i stres

Mówiąc o wadach można niejednokrotnie spotkać się ze stwierdzeniem, iż trampolina negatywnie wpływa na stawy, siłę mięśni dna miednicy, itp.
Jeżeli mówimy o skakaniu rekreacyjnym – stosując się do zasad bezpieczeństwa oraz zachowując rozwagę i ostrożność, skoki na trampolinach będą bezpieczną i jedną z najprzyjemniejszych form aktywnego wypoczynku.

Brak kontuzji warunkuje bezpieczeństwo

Skupiając się na negatywnych skutkach skakania na trampolinie przypominamy – większość z nich zredukować można dzięki umiejętnemu użytkowaniu. Jeśli nie wiesz jak – za pewne w odwiedzanym przez Ciebie parku trampolin przeczytać można instrukcje lub zasięgnąć porad profesjonalnej obsługi.
Na początku należy wspomnieć o odpowiednim stroju, braku biżuterii i obowiązkowo – skarpetkach antypoślizgowych.
Ponadto najważniejsze jest bezpieczeństwo – spotkanie z trampoliną należy rozpocząć od rozgrzewki – truchcik, przysiady, krążenia kończynami. Zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie ciała stopniowo do wzmożonego wysiłku, dlatego nie wolno jej pomijać!
Technika skakania także jest ważna. Wiadomo, że jako amatorzy rządni zabawy nie zastanawiamy się nad tym jak technicznie wychodzą nam podskoki. Należy jednak pamiętać o tym, że skakanie powinno odbywać się
w pozycji lekko rozkrocznej na ugiętych nogach – lądowanie na obie stopy.
W przypadku utraty stabilności, najbezpieczniejszą pozycją do upadku jest pozycja skulenia całego ciała (nogi i ręce jak najbliżej tułowia, broda przyciągnięta do klatki piersiowej).


Przeciwwskazania do wykonywania pewnego rodzaju sportów występują w każdej dyscyplinie. Nie warto ich ignorować, gdyż właśnie w takich przypadkach najczęściej dochodzi do kontuzji.
Jeśli chodzi o skakanie na trampolinie, przeciwwskazania pokrywają się z tymi – od sportów z podobną specyfikacją. Jeżeli masz problemy z kolanami i stawami skokowymi, borykasz się z częstymi urazami kończyn dolny i górnych, urazami kręgosłupa lub masz astmę – tego typu wysiłek nie jest dla Ciebie wskazany. A gdy coś Ci dolega i masz wątpliwości czy powinieneś skakać na trampolinie i jak wpłynie to na Twoje zdrowie – nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem lub trenerem.

Warto skakać na trampolinie?

Według nas wartości pozytywne zdecydowanie przewyższają te negatywne – których nota bene praktycznie nie ma. Bo przecież nie możemy za wady uważać wypadków czy kontuzji, które są ryzykiem w każdym sporcie lub nawet w codziennym życiu.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie oprócz doskonałej rozrywki, wypracować możesz piękną sylwetkę – Park Trampolin w Nowym Sączu zaprasza!

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, ćwicz z głową, a będziesz zadowolony z efektów!
JUMP MANIA poleca strefę rekreacyjną dla amatorów i profesjonalną – dla zaawansowanych skoczków. 1600 m kwadratowych powierzchni naszego parku rozrywki, pozwoli Ci świetnie spożytkować wolny czas. I nie wstydź się skakać bez względu na to ile masz lat. Trampoliny przy Zielonej w Nowym Sączu są dla każdego!
Warto skakać na trampolinie, najlepiej w JUMP MANII!


ul. Zielona 27, 33-300 Nowy Sącz
tel. 500 29 27 27
kontakt@jumpmania.pl