Już tylko kilka dni dzieli nas od końca wakacji i pierwszego szkolnego dzwonka. Wiele dzieci pewnie nie może się doczekać powrotu do szkoły, ale jeszcze więcej pewnie ubolewa nad „marnym losem” ucznia. Aby cały rok szkolny nie był tylko przykrym obowiązkiem, warto już na wstępie zacząć do dobrej zabawy – zabawy integracyjnej!

Nowy rok szkolny – nowa klasa

Początek roku szkolnego to zazwyczaj trudny okres dla dzieci i młodzieży, którzy rozentuzjazmowani wakacjami muszą wracać do szarej rzeczywistości. Powrót do szkoły tym bardziej może być trudny dla tych, którzy zmieniają środowisko idąc do nowej klasy. Miejsce gdzie nie ma już tych samych znajomych co do tej pory, gdzie mury budynku wyglądają inaczej, i gdzie żaden nauczyciel nie potrafi zwrócić się do dziecka po imieniu – taka sytuacja wydaje się naprawdę stresująca. Ważne więc, by nowy rok szkolny rozpocząć odpowiednim zapoznaniem się z rówieśnikami, z którymi spędzi się kolejne lata w jednej klasie.
Słownik psychologiczny wyjaśnia pojęcie „integracja” jako proces koordynowania i jednoczenia całkowicie różnych elementów w całość. Dzięki integracji uczniowie mają możliwość poznania nie tylko siebie nawzajem, ale także wychowawcy, którego powinny darzyć zaufaniem. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie funkcjonować w szkole, szczególnie nowej. Pozwalając na stworzenie przyjacielskiej atmosfery podczas zabawy integracyjnej, zaangażowani uczniowie poczują się zaakceptowani i bezpieczni w zespole klasowym. Każdy będzie miał równą możliwość zaistnienia w klasowej społeczności, dzięki czemu nikt nie będzie czuł się gorszy czy osamotniony.

Pomysły na zabawy integracyjne

Integracji klasowej można dokonać w obrębie szkoły, poświęcając na to kilka godzin. Neutralny grunt bardziej jednak sprzyja luźnej atmosferze, dlatego bardzo często organizowane są wyjazdy integracyjne. Wiele ośrodków poleca się do zorganizowania zabaw integracyjnych. Wycieczki wraz z zamiarem integracji, to bardzo dobry sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Uczniowie znajdujący się daleko od domów, zapoznając się – w pewnym sensie są zdani na siebie wzajemnie, są zmuszeni do wspólnych działań. Wyjazdy integracyjne zazwyczaj odbywają się we wrześniu lub do połowy października, trwają dwa dni (jedna noc), podczas których organizowane jest przedstawienie się, różnego rodzaju zabawy zapoznawcze,  pracę w grupach, wyzwania, pozwalające poznać cechy i umiejętności kolegów i koleżanek.
Innym ze sposobów integracji, jest zorganizowanie wspólnej wyprawy – ważne aby cała kasa wzięła udział w planowaniu, aby później każdy czuł sensowność wzięcia udziału w wyprawie. 

Może to być biwak, przy którym każdy z uczniów będzie miał swoje zadanie, jednak wcale nie musi to być całodniowa wycieczka z noclegiem – polecamy wyjście na pieszą wycieczkę, ognisko,  basen lub  wcześniej przygotowaną grę terenową z zadaniami. Ciekawą alternatywą jest także udanie się do Escape Roomu, gdyż współpraca w odgadywaniu zagadek jest niezbędna, jednak odbywa się ona w mniejszych grupach – konieczny jest więc podział.
Kolejną opcją jest także wyprawa, ale w miejsce, gdzie aktywność fizyczna może stać się aranżacją wspólnej zabawy.

Zabawy Integracyjne na sportowo

Laserowy paintball, ścianka wspinaczkowa, rajd konny czy wypad do parku rozrywki, także może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co więcej oprócz samej rozrywki, spożytkować można także czas dojazdu, angażując uczniów w zabawy słowne.
Integracja na sportowo także sprzyja wzajemnemu poznaniu się oraz otwarciu się na innych. Zorganizowane zajęcia prowadzone są zazwyczaj w formie konkurencji sportowych i różnego rodzaju zabaw sprawnościowych.  Aby jednak działania integracyjne odniosły zamierzony skutek, muszą być odpowiednio przeprowadzone. Konieczne jest aby nauczyciel, opiekun czy instruktor zadbał o przede przyjazną atmosferę, która wszystkim pozwoli na otwarcie się na rówieśników – czy w duchu współpracy czy w szlachetnej, honorowej, sportowej rywalizacji.

Integracja dla klas w Nowym Sączu

Park trampolin JUMP MANIA zaprasza wszystkie klasy – istniejące i nowo-powstałe, na sportowe zajęcia integracyjne! Pełna zabawy aktywność fizyczna stanie się elementem, który zespoli klasę w jedną zgraną całość – o to zadbają nasi instruktorzy! 

Oferujemy niezwykłą rozrywkę na trampolinach profesjonalnych i rekreacyjnych, basenach z gąbkami, trasach zręcznościowych i „trampolinowych boiskach”!A jeśli na integrację zaplanowaliście coś innego – zachęcamy do wzięcia udziału w  lekcjach WF-u w JUMP MANII!
Więcej informacji na naszej stronie: https://jumpmania.pl/