Akrobatyka to dziedzina sportu, którą charakteryzują specyficzne
ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności. Do uprawiania akrobatyki niezbędna jest umiejętność zarówno panowania nad ruchami ciała jak i opanowania psychicznego. Kto i jak może zostać akrobatą?

Akrobatyka dla dzieci

Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Dotyczy ono nie tylko zajęć szkolnych, ale także innych zajęć indywidualnych czy grupowych – także sportowych. Być może wielu z Was – rodziców zastanawia się nad sportowym rozwojem Waszych dzieci, a pociechy z zapałem reagują na chęć zapisania się na dodatkowy sport, ale wciąż nie mogą zdecydować się na konkretną dyscyplinę. Pomyślcie wspólnie o akrobatyce!

Rozwój fizyczny dziecka jest bardzo ważny, dlatego im wcześniej zaczyna się nad nim pracować, tym lepsze efekty można osiągnąć. Ponadto ruch przynosi dziecku odprężenie i wbrew pozorom – odpoczynek. Pozwólcie na to, by pokłady niezmożonej dziecięcej energii zostały z pasją wykorzystane.
Dlaczego akrobatyka?
Rozwija ona w dzieciach koordynację ruchową oraz kontrolę nad własnym ciałem. Ponadto poprawia zwinność, elastyczność, kondycję i wytrzymałość.

Podstawą akrobatyki są ogólnorozwojowe ćwiczenia gimnastyczne, które oprócz powyższych zalet generują siłę młodego adepta sportu oraz stają się doskonałą bazą przygotowawczą to uprawiania innych dyscyplin sportowych.
Treningi akrobatyki dla początkujących dostosowywane są do fizycznego
etapu rozwoju oraz umiejętności uczestnika.

Na czym polega i jak wygląda trening akrobatyki?

Na początek: nie ma treningu bez rozgrzewki! Odpowiednie przygotowanie mięśni, układu nerwowego i stawów do ćwiczeń, zmniejsza ryzyko kontuzji. Dzięki podwyższeniu temperatury ciała podczas rozgrzewki, błony komórek mięśniowych stają się bardziej elastyczne.
Ponadto bardzo ważne jest przygotowania mięśni, więzadeł, stawów do wykonywania konkretnych ruchów, ćwiczeń związanych z danym sportem. Przed treningiem akrobatyki warto oprócz zwykłego biegania i podskoków, skupić się na wymachach/ krążeniu praktycznie każdej możliwej części ciała 🙂 Potem należy przejść do konkretnego rozciągania, jednak tylko w przypadku, gdy jesteśmy odpowiednio rozgrzani.

Po rozgrzewce czas na ćwiczenia!
Głównym celem zajęć jest zapoznanie dzieci i wdrożenie ich – początkowo – w podstawy akrobatyki i gimnastyki artystycznej. Pod czujnym okiem trenera, uczestnicy zajęć nauczą się poprawnie wykonywać m.in. mostki, szpagaty, piruety, przewroty w przód i tył, skoki na trampolinie itd.
Dodatkowo może także odbyć się trening siłowy, dzięki któremu zostaną dodatkowo wzmocnione mięśnie niezbędne do wykonywania np. stania na rękach, ale nie tylko. Trening siłowy może dotyczyć niemalże każdej innej partii ciała. Trening akrobatyki dla dzieci, prowadzi do umiejętnego wykonywania układów i widowiskowych figur. W zależności od grupy wiekowej, dzieci często zaczynają od zabaw: integracyjnych, relaksacyjnych. Jednak stopniowo wdrażane są właściwe ćwiczenia, wymagające od dzieci wyciszenia, ale także wspomniane ćwiczenia siłowe, ponownie uwalniające dziecięcą energię i emocje.

Akrobatyka – strzał w dziesiątkę!

Zapisując dziecko na zajęcia akrobatyczne, nie zawsze będziemy mieć pewność, czy to właśnie ta dyscyplina sportu okaże się jego prawdziwą pasją. Warto wiedzieć, iż akrobatyka doskonale rozwija cechy motoryczne, dzięki czemu uprawianie jej może stać się dobrym początkiem do rozpoczęcia innej dyscypliny. Sama aktywność sportowa w bardzo dużym stopniu oddziałuje na rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny dziecka.
Dzięki wykształtowaniu nawyku do uprawiania sportu, dziecko ma szansę na zdrowsze i szczęśliwsze życie.
Tak więc trening akrobatyki może okazać się świetnym wyborem dla Twojej pociechy, ale także może dać możliwość na rozpoznanie innych predyspozycji sportowych. A wybór jest naprawdę duży!

Trening akrobatyki w JUMP MANII

W jednym z nowosądeckich parków rozrywki – Parku Trampolin Jump Mania, pod okiem Mistrzyni Polski w skokach na ścieżce Agnieszki Bałko, odbywają się treningi akrobatyki! Zapraszamy w poniedziałki i środy:
Grupa Dzieci (6 – 8 lat) – godzina 16.15
Grupa Junior (9 – 14 lat) – godzina 17.30
Grupa Starsza (+14 lat) – godzina 18.45

Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, pytania, zachęcamy do kontaktu! Trenerzy chętnie opowiedzą więcej o swojej pracy, a także przekażą wszelkie szczegóły dotyczące zajęć.
Zapraszamy osobiście lub do rozmowy telefonicznej:

JUMPMANIA Park Trampolin – Akrobatyka | ul. Zielona 27, 33-300 Nowy Sącz | tel. 500 29 27 27 | kontakt@jumpmania.pl