Choć wakacje się już skończyły, nie jest to powód by rezygnować z rodzinnego spędzania wolnego czasu. Weekendy między pracowitymi tygodniami powinny być wytchnieniem i dobrym akumulatorem ładującym baterię do dalszej pracy. Jak więc spędzać wolny czas by dobrze się bawić w towarzystwie najbliższych?

Jak dzieci wypoczywają najchętniej?

Reforma szkolnictwa sprawiła, że dzieci mają zdecydowanie mniej czasu dla siebie. Biorąc pod uwagę, że weekend może być ich jedynym wolnym czasem w ciągu tygodnia, warto zachęcać pociechy do wspólnego spędzenia czasu. W przeciwnym wypadku weekend może minąć w mgnieniu oka… Bo przecież kiedy czas leci szybciej niż w trakcie spania czy grania na komputerze?
Aby zainspirować dzieciaki do twórczego weekendowego wypoczynku, należy wskazać im zalety z tego płynące. Bez poczucia sensowności, niemalże każde dziecko wybierze weekend na kanapie przed telewizorem zamiast wzmożonej wysiłkowo wycieczki w góry.
Nie biorąc pod uwagę domowych obowiązków i czasu poświęcanego na przygotowanie się do lekcji, wiele przeprowadzonych wśród uczniów badań wskazuje, iż najchętniej dzieci wolny czas spędzają przed telewizorem lub komputerem. Czytanie, czy uprawianie sportu w anonimowych odpowiedziach pojawia się zdecydowanie za rzadko. Co więcej, badani sami wskazując ilość godzi, które poświęcają swoim ulubionym rozrywkom, podają od 3-5 h dziennie (biorąc pod uwagę weekend, to aż 6-10 godzin)!
Zrozumiałym jest chęć odpoczynku w ulubiony sposób, jednak warto spróbować wzbudzić w dziecku pasje, które sprawią że chętnie zmieni swoje nawyki wypoczynkowe.

Jak rodzice spędzają weekend?

Rodzice- szczególnie ci pracujący codziennie, mające wolne weekendy, często spędzają je na nadrobieniu domowych obowiązków. Pranie, sprzątanie, koszenie trawy – trudno znaleźć chwilę dla siebie. Biorąc jednak pod uwagę zdrowie własne oraz dzieci, raz na jakiś czas należy pomyśleć o bardziej interesującej formie wypoczynku.
Jeśli chodzi o samych dorosłych, także często można spotkać ich przed telewizorem, komputerem, czasem przy książce. Spędzanie weekendu także często wiąże się ze spotkaniem ze znajomymi albo wyjazdem w ciekawe miejsce, by w pełni poczuć relaks. Kto ma pasje, na którą w tygodniu nie ma czasu, ten chętnie do niej wraca weekendami.

Wspólny weekend dzieci i rodziców

Bardzo fajnym pomysłem na ciekawe spędzenie weekendu z rodziną, niewątpliwie jest wyjazd. Podróże kształcą i pozwalają na poznanie świata. Jednak im młodsze dzieci, tym mniej doceniają walory danego wyjazdu, nie mówiąc już o funkcji nauki jaką może spełniać.
Podczas rodzinnej wycieczki, można jednak zaplanować punkty, które spodobają się każdemu i pozwolą na wspólną rozrywkę – np. labirynt, wesołe miasteczko albo park wodny. Zadowolenie najmłodszych – gwarantowane!
Jeśli nie możecie pozwolić sobie na daleką wycieczkę, polecamy rodzinny wypad rowerowy lub wybranie się na pieszy szlak. Wspólne przeżywanie przygód, może Wam się nawzajem rozumieć, co zacieśni więź między dziećmi a rodzicami.
Kolejnym pomysłem na rodzinne spędzenie weekendu jest zorganizowana zabawa np. w miasteczku rowerowym albo innym parku rodzinnym. Takie miejsca zazwyczaj oferują tory przeszkód, zagadki, które wspólnie można rozwiązywać.
A co jeśli pada deszcz? Możliwości organizacji wolnego czasu jest wiele! Możecie pozostać w domu i zagrać w gry planszowe bądź karciane (także edukacyjne), pośpiewać karaoke lub zorganizować rodzinne pieczenie lub gotowanie.
Poza domem możecie wybrać się do escape-roomu, czyli pokoju zagadek, który w emocjonujący sposób zmusza do zintegrowanego działania, co zwieńczone jest sukcesem bądź detektywistyczną porażka (czego oczywiście nie życzymy 🙂 ). 

Nie proponujemy wyjścia do kina ani do teatru, gdyż chcieliśmy skupić się na ciekawym wypoczynku, który także ma na celu pogłębienie rodzinnych relacji.
Najlepszym – naszym zdaniem – pomysłem na weekendowy wypoczynek z rodziną – bez względu na pogodę, jest zabawa w parku trampolin! Wbrew pozorom parki trampolin nie są przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych. W parku rozrywki w Nowym Sączu, coraz częściej gościmy także dorosłych, którzy wyśmienicie bawią się zarówno w strefie rekreacyjnej jak i profesjonalnej.
Zapraszamy do JUMP MANII w Nowym Sączu – Parku Trampolin, który otwarty jest przez cały rok! Zabawcie się na naszych trampolinach, a gwarantujemy wzrost poziomu endorfin, który zabezpieczy Was w dobry humor na cały tydzień w szkole i w pracy!
Jeśli chcecie skorzystać z pozornie dziecięcej rozrywki i pragniecie aby pociechy były zadowolone z fantastycznego weekendu, zapraszamy do skakania! Uwaga! To uzależnia, ale pozytywnie 😉